Don Bosco
Don Bosco v Cirkvi
“Na križovatky dejín stavia Božia Prozreteľnosť neobyčajných ľudí.”

 

Don Bosco 15. augusta roku 1815 v osade s niekoľkými domami v Becchi v Taliansku sa narodil Ján Bosco. Má sa stať pre búrlivé 19. storočie apoštolom mládeže vystavenej neľútostným pravidlám revolučne sa rodiaceho priemyselného veku.

 

Je najmladším synom Margity Occhienovej, matky svätého života, ktorá odovzdáva svojim synom hlbokú vieru a zmysel pre Boha. Deväťročný Janko má zvláštny sen, ktorý sa v jeho živote neskoršie zopakuje a popri iných Božích znakoch dotvára mozaiku jeho povolania. Vznešený muž so žiariacou tvárou ho poveruje vedením množstva nadávajúcich chlapcov, vyznačujúcich sa hrubosťou. Malý horlivec sa v tejto situácii opiera iba o svoje päste, aby zamedzil zlu. Tajomná postava ho vyzýva použiť nie bitku, ale dobrotu, aby ich získal pre krásu čnosti a pochopiť ošklivosť hriechu. Na splnenie tejto neľahkej úlohy dostáva na pomoc Učiteľku, ktorá ho naučí ako pretvárať vlkov na baránky.

 

Navŕši sa množstvo prekážok, kým sa tento mladý dedinčam stane kňazom. Lásku k chlapcom si však zachová až do smrti. Stáva sa pre nich darom celou svojou bytosťou a hovorí: “Sľúbil som Bohu, že aj môj posledný dych bude patriť mojim chudobným mladíkom.” V mnohých svojich prejavoch sa vyznáva z lásky k mládeži: “Po ničom inom netúžim ako vašom mravnom, intelektuálnom a fyzickom dobre … .” Jeho túžbou je vychovať z nich dobrých kresťanov a statočných občanov.

 

Neuspokojí sa so zakladaním domov, oratórií, útulkov a škôl, s vyučovaním katechizmu a zabezpečovaním primeraných životných podmienok pre svojich chovancov, so stavbou chrámov a písaním kníh. Zakladá rehoľnú spoločnosť v dobe proticirkevných opatrení, aby toto dielo pokračovalo aj v budúcnosti. V roku 1854 sa zveruje svojim najbližším: “Budeme sa volať saleziánmi v nasledovaní lásky prívetivého biskupa svätého Františka Saleského. Don Bosco robí, čo môže, ale je sám. Keby ste mi pomohli, hovorí štyrom mladíkom z oratória, mohli by sme spoločne urobiť mnoho dobra. Čakajú nás tisíce chudobných mladíkov. Sľubujem vám, že Panna Mária nám zadováži priestranné a veľké oratóriá, kostoly, domy, školy, dielne a mnoho kňazov, ktorí nám budú pomáhať a to nielen v Taliansku a v Európe, ale aj v Amerike. Jeho nadšená a odvážna viera vyvolávala aj v ístých cirkevných kruhoch dojem šialenstva. Niektorí farári v ňom videli ohrozenie, že im vraj odvádza mladých farníkov. Dokonca i turínsky arcibiskup sa stáva jeho aktívnym odporcom.

 

Charizma sv. Jána Bosca je dar Ducha Svätého pre dobro celej Cirkvi ako to v roku 1875 definitívnym schválením saleziánskych stanov potvrdzuje pápež. Túžil po širokom hnutí osôb zainteresovaných na záchranu mládeže. Preto okrem saleziánskej spoločnosti zakladá Inštitút Dcér Márie Pomocnice a Združenie saleziánskych spolupracovníkov ako tých, čo sa angažujú vo svete. O niekoľko desaťročí vznikne aj sekulárny inštitút Don Boscových dobrovoľníčok a mnohé diecézne spoločnosti preniknuté saleziánskym duchom a pričlenené k duchovnej rodine. K najnovším iniciatívam patrí inštitút Dobrovoľníci s Don Boscom. V súšasnosti pracuje 17 556 saleziánov v 114 krajinách v 2038 dielach. Navyše 3000 ich pôsobí v misiách.

 

Na Slovensko prišli saleziáni, formovaní v Taliansku, na pozvanie biskupov Slovenska 8. septembra 1924 a usadili sa v Šaštíne. Prudký rozvoj neúnavnej práce pre mládež v trinástich domoch na Slovensku bol násilne zlikvidovaný v noci z 13. na 14. apríla1950. Nasledovali procesy pre vymyslené dôvody protištátnej činnosti a 44 spolubratov bolo odsúdených na viac ako 300 rokov väzenia. Ani časy prenasledovania nezastavili apoštolskú prácu saleziánov. Po skončení “ilegálnej” činnosti, apoštolátu medzi v malých skupinkách, vysviacok a skladania sľubov bez účasti verejnosti dnes v saleziánskych domoch v Bratislave (4), Bardejove, Dubnici n/Váhom, Novej Dubnici, Partizánskom, Košiciach, Michalovciach, Humennom, Poprade, Prešove, Rožňave, Šaštíne, Trnave, Žiline, Banskej Bystrici a na misiách na Sibíri v Jakutsku a v Aldane a v Azerbajdžane pracuje 235 saleziánov.
Pútnický kalendár
Načítavam kalendár...

sv. omše, spovedanie poslat modlitbu
chcem podporit odber noviniek
kronika svedectvo